AZS, nietolerancja białka krowiego u dziecka

Prosze o porade. Otoz, lekarze twierdza, ze corka ma azs i nietolerancje bialka krowiego. Corka, oprocz rumianych policzkow nie miala innych dolegliwosci. Zalecono nam Bebilon pepti i owszem rumience z polikow poschodzily jednak zaczely sie problemy ze skora, pojawiaja sie plamy na ciele, raz sie nasilaja a zaraz znikaja, dodat. swiad skory kiedy wczesniej tego nie bylo. Ani plyny do prania ani jej pilegnacja nie zmienila sie.czy probowac wrocic do poprz.mleka i zobaczyc jaki bedz.efekt?

Małgorzata Panek

Czy stosują Państwo emolienty przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej? Zmiany mogą wynikać z tego, że przy AZS skóra jest wrażliwa na detergenty.
Proszę udać się ponownie z dzieckiem do dermatologa. Należy określić czy nie występuje alergia na inną substancję.
Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuję udać się do lekarza pediatry, po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.

Sugerowałabym wykonanie badań w kierunku alergii. Na początek warto wykonać ogólne badanie na poziom IgE i jeżeli potwierdzone zostanie występowanie odczynów alergicznych - dalej można wykonać badania celowane w konkretne alergeny. Dieta eliminacyjna (nawet u niemowląt) - powinna być raczej oparta o diagnostykę, a nie przypuszczenia i po kolei strzelanie w różne możliwe źródła alergenów.

Jeżeli faktycznie zauważyła Pani poprawę po zastosowaniu innego mleka to proszę ponownie tej opcji spróbować i obserwować czy objawy ustępują. Wiadomo, że przyczyn może być wiele. W jakim wieku jest dziecko?