Badania krwi przed operacją wymiany stawu kolanowego

Moja mama zrobiła badania krwi, bo ma przejść operację wymiany stawu kolanowego. Po zapoznaniu się z tymi wynikami lekarz powiedział, że wszystko jest w normie. Proszę o interpretację wyników. Mama ma cukrzycę i bierze insulinę, ma nadciśnienie, astmę. WBC-5,6, RBC-4,78, HGB-13,5, HCT-40,2%, MCV-84, MCH-28,33, MCHC-33,7, PLT-234, RDW-14%, PDW-16, MPV-9, PCT-0,21%, NEU-3,05, NEU%-54,7%, LYM-2,05, LYM%-36,7%, MONO-0,41, MONO%- 7,3%, EOS-0,03, EOS%-0,5%, BASO-0,04, BASO%-0,8%, ALY-0,05(0,90%), LIC-0,03(0,60%) Biochemia: potas w surowicy-4,5, kreatynina-0,8mg/dl, aminotransferaza alaninowa(alt)-75 u/l, cholesterol cał.213, cholest, w hdl-55, triglicerydy w sur.-244 OB-42 mm/h.

Lek. Marta Hat

Witam! Przy interpretacji wyników badań istotne jest, aby podawać także normy laboratoryjne, ponieważ mogą się one w pewnym stopniu różnić w zależności od laboratorium. Wśród podanych wyników badań morfologia krwi jest prawidłowa, poziom potasu i kreatyniny jest w normie. Nieco podwyższony jest poziom ALT (aminotransferaza alaninowa) - należałoby zwrócić uwagę na ewentualne dolegliwości, zastosować dietę i powtórzyć badanie za jakiś czas. Poziom cholesterolu i trójglicerydów jest nieznacznie podwyższony - co także skłania do zastosowania diety. Wskaźnik OB przekracza normę, jednak jest to wskaźnik niespecyficzny i może towarzyszyć schorzeniom występującym u mamy, bądź być wykładnikiem ostrego lub przewlekłego stanu zapalnego. Być może lekarz konsultujący miał na uwadze kwalifikację do zabiegu na podstawie tych badań. Pozdrawiam