Badania mierzące poziom kwasu solnego

Witam. Czy pomimo prawidłowej śluzówki żołądka (co stwierdzono podczas gastroskopii) można sądzić, że mam nadmiar lub niedobór kwasu solnego w żołądku ? Moje objawy są typowe jak podczas nadkwasoty i wrzodów, Jakie badanie wykonać, aby zmierzyć poziom kwasu solnego w żołądku? proszę o odpowiedz.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Można wykonać badanie ph-nometrię.

Lek. PaweĹ Baljon

Szanowna Pani, Rozwiązaniem jest jedynie badanie Ph-metryczne. Polega na całodobowym monitorowaniu wydzielania żołądkowego (od wyniku zależne jest indywidualnie dobrane, prawidłowe leczenie). Niestety, badanie to nie jest w chwili obecnej refundowane przez NFZ. Koszt - ok. 400- 500 PLN. Wykonywane jest tylko w trzech ośrodkach w Polsce (wg. mojej informacji).

Pozdrawiam ,
Więcej informacji - proszę o kontakt: www.znanylekarz.pl, lub chirurgkrakow.com.pl
Wojciech Kawiorski, specjalista chirurgii ogólnej, proktologicznej, onkologiczne, gastroenterologicznej.