Badania na obecność chlamydii pneumoniae i chlamydii trachomatis

Od ponad roku kaszlę. Dodatkowo mam bóle kręgosłupa. Laryngolog zlecił mi badania: prześwietlenie płuc, spirometrię, badania na krzusiec i inne, które nie wykryły przyczyny kaszlu. W końcu powiedział, żeby zrobic badania na obecnośc chlamydii i udac się do internisty po skierowanie. Moje pytanie brzmi: jakie badania powinnam zrobic na stwierdzenie obecności chlamydii pneumoniae: IgA, IgG czy IgM? Czy zrobic również badanie na obecnośc chlamydii trachomatis. Jeśli tak, to które z badań?

Sugeruję zacząć od oceny poziomu przeciwciał w krwi obwodowej przeciwko Chalmydia pn i Mycoplazma pn w klasie IgG. W większości przypadków jest to wystarczająco obiektywne. Niestety nie refundowane.