Badania na rozpoznanie typu wirusa HSV

2 tygodnie temu pojawiły się u mnie objawy opryszczki płciowej. Prawdopodobnie zaraziłam się od chłopaka, który nie miał nigdy objawów na genitaliach, ale "od zawsze" miewa opryszczkę na ustach. Ginekolog powiedział mi, że objawy mógł wywołać zarówno 1, jak i 2 typ wirusa HSV. Jakie badanie mogę wykonać, by dowiedzieć się, który typ HSV mnie zaatakował? Skończyłam 10-dniową kurację Heviranem, zmiany się zagoiły - czy rozróżnienie na HSV 1/2 można zrobić tylko pobierając wymaz ze świeżych zmian?

Małgorzata Panek

Wirus jest obecny tylko w świeżych zmianach. Rozróżnienie jest możliwe na podstawie badania laboratoryjnego z wykazu pobranego ze zmian. Niezależnie od rodzaju wirusa leczenie jest takie samo.
Pozdrawiam