Badania p.ciała przeciwkardiolipidowe i przeciwjądrowe w ciąży

Witam serdecznie,
jestem obecnie w 20 tyg ciąży, na ostatniej wizycie lekarz polecił mi wykonanie badań p.c. przeciwkardiolipidowe i przeciwjądrowe. Jestem po poronieniu wrzesień 2009 r. Na razie ciąża przebiega "spokojnie" jedynie w 11 tyg. zostałam przyjęta do szpitala z lekkim krwawieniem, które ustało po 3 dniach, w szpitalu w wyniku badań okazało się, że mam infekcje dróg moczowych, którą wyleczono antybiotykiem. Poza tym incydentem wszystko przebiega prawidłowo.
Dodam, że od początku ciąży przyjmuję F*** w ampułkach. Zastanawiam się czy przed wykonaniem badań powinnam odstawić na jakiś czas zastrzyki i dodatkowo chciałam dowiedzieć się, czy powyższe badania są refundowane z NFZ?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!
Badania poziomu przeciwciał antykardiolipinowych i przeciwjądrowych są wykonywane u kobiet podejrzanych o zespół antyfosfolipidowy, charakteryzujący się m.in. poronieniami nawykowymi i tendencją do zakrzepicy. Dlatego dostaje Pani zastrzyki z heparyny niefrakcjonowanej. Zastrzyków tych nie należy odstawiać przed wykonaniem oznaczeń. Są to badania w pełni refundowane przez NFZ.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.