Badania prenatalne u kobiety w wieku 27 lat

Witam.

Czy badania prenatalne są konieczne u kobiet w wieku 27 lat jeżeli w rodzinie matki i ojca dziecka nie wystąpiły żadne wady genetyczne?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Czy badania prenatalne są konieczne u kobiet w wieku 27 lat jeżeli w rodzinie matki i ojca dziecka nie wystąpiły żadne wady genetyczne?

Witam!
Badania prenatalne nigdy nie są absolutnie konieczne czy obowiązkowe. Zaleca się wykonanie ich wtedy, gdy w rodzinie występowały wady genetyczne lub inne, których ponowne pojawienie się jest bardziej prawdopodobne, niż u osób bez obciążenia rodzinnego (np. wady cewy nerwowej, tj. rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie). Rozszerzona diagnostyka proponowana jest również kobietom, które mają 35 lat i więcej. W Państwa przypadku wystarczy zapewne podstawowa diagnostyka prenatalna, jaką są standardowe badania USG.
Pozdrawiam serdecznie!