Badania prenatalne w 9. tygodniu ciąży

Witam. Jestem w 9 tyg.ciazy. Mam 38 lat . Niedługo zamierzam zrobic badania prenetalne. W przychodni zrobią mi badania , które sa refundowane , czytałam ,ze te badanie nie jest bardzo wiarygodne . Wiem ,ze mozna tez zrobic inne testy np. Test Nifty i Test Papp-a . Proszę mi napisać na czym polegają te wszystkie testy i które warto zrobic ? Z gory dziękuje .

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje udać się do ginekologa. Po badaniu będzie można określić najbardziej odpowiednie badania.

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Test Nifty i Papp-A są testami określającymi prawdopodobieństwo wystąpienia u płodu chorób wynikających z zaburzeń chromosomalnych t. j. zespół Downa, Edwardsa i inne. Do badania potrzebna jest próbka krwi matki oraz aktualny wynik badania USG. Proponuję porozmawiać o tych badaniach z Pani lekarzem prowadzącym, który poinformuje Panią o wadach i zaletach tych badań.