Badania stwierdzające obciążenia genetycznego

witam w mojej rodzinie od strony matki mianowicie mamy brat umarl na raka pluc w wieku 50 lat(nie wiem czy ma to znaczenie ale przez 20 lat pracowal w okuciach i wdychal opary z opilkow zelaza) a jego ojciec umarl na raka pluc w wieku 75 lat(palil cale zycie duzo) a od strony ojca jego kuzynka umarla w wieku 50 lat na raka jelita grubego. zastanawiam sie czy jestem obciazony genetycznie i czy powinienem zrobic jakies badania genetyczne. pozdrawiam

Jan ZajÄc

Witam. Badania genetyczne powinno się wykonywać w przypadkach bezpośredniego powiązania z chorymi osobami np. syn gdy ojciec i dziadek byli chorzy na nowotwór. Uważam, że w Pana przypadku nie ma mocnych argumentów za predyspozycją genetyczną do nowotworów i nie ma potrzeby wykonywania specjalistycznych badań genetycznych.