Badania w kierunku WZW typu B i obawa przed innymi chorobami

Dzień Dobry! Mam pewien problem, otóż byłam na pielgrzymce i przebijałam sobie pęcherz igłą (zanim jej użyłam, to zdezynfekowałam ją spirytusem salicylowym), której wcześniej użyła moja koleżanka (jej chłopak ma WZW typu B). Ja się zbadałam, byłam u hepatologa i Pani doktor powiedziała mi, że nie muszę się bać, że wszystko jest w porządku (robiłam badania i wykazały one, że jestem zdrowa). Na początku byłam również u internisty i także przedstawiłam całą sytuację. Obie Panie nie mówiły mi, żebym wykonała jeszcze inne badania. Ja jednak z natury jestem trochę nerwową osobą i zaczęłam wykonywać inne badania w celu szukania innej choroby (m.in. na WZW typu C), które również były ujemne. Moja koleżanka, po której igły użyłam, jest osobą, którą znam bardzo długo, około 8 lat, przyjaźnimy się, nie jest to osoba, która ma do czynienia z narkotykami czy ma wielu partnerów (ma jednego chłopaka od 3 lat i jest to jej 1 chłopak). Denerwuje się i nie mogę normalnie funkcjonować, bo ciągle zadręczam się, że mogę być chora na jakieś inne choroby. Czy wystarczy, jeżeli zrobię podstawowe badanie krwi? Czy powinnam zbadać się na HIV? Proszę o pomoc.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Myślę, że jeżeli wykonała Pani badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby i wyniki wyszły pomyślnie nie ma się Pani czym przejmować.
Nie wiem po jakim czasie od incydentu robione były badania krwi.
Należy pamiętać, że zarówno WZW jak i HIV mają tzw. okienko serologiczne, które oznacza, iż mimo zakażenia wirus nie jest jeszcze wykrywalny we krwi.

Można za jakiś czas powtórzyć badania, aby być pewnym.

W przyszłości radzę nie podejmować takich zachowań, gdyż zwiększają one ryzyko zakażenia.

Pozdrawiam!