Badanie EEG w kierunku ADHD

Wynik badania eeg, w.7 lat w kier.ADHD, nadpobudli, nerwow, Orzeczenie : zapis czuwania o zwiększonym udziale fal wolnych w stosunku do wieku; Czynność podst.w okolicy ciemieniwo-potylicznej składa się z fal alfa 8-8,5Hz o ampl do 40uV. RZ zaznaczone. W okolicach czołowych i skroniowo-centralnych obustronnie dominują fale beta niskonapięciowe. Na ich tle obecne liczne, pojedyncze i w grupach po kilka rozsiane polimorficzne fale wolne theta 5-6Hz o ampl do 20=30uV. FS i HW nie aktywuje zapisu"
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Hw czyli hiperwentylacja, to sytuacja w której na polecenie technika oddychała Pani głęboko przez 3 minuty. Fs, czyli fotostymulacja, to migające światło stroboskopowe stosowane w jednym z fragmentów badania. Próby: hiperwentylacja i fotostymulacja to tzw. próby prowokacyjne, które pozwalają ocenić, czy zapis EEG zmienia się na napadowy, gdy występują czynniki, które temu sprzyjają – w przypadku Pani dziecka wszystko jest w normie. Rz czyli reakcja zatrzymania, to sytuacja w której na polecenie technika zamykała Pani i otwierała oczy- pozwala ocenić pobudliwość mózgu – u Pani dziecka nie jest ona w normie. Fale alpha są dobrze widoczne przy braku bodźców wzrokowych (w warunkach zamkniętych oczu u osoby badanej). Ich stłumienie następuje podczas percepcji wzrokowej. Fale alfa związane są również ze stanem relaksu i obniżonym poziomem aktywności poznawczej. Fale beta o małej amplitudzie występują podczas koncentracji uwagi. Fale theta (θ) mają częstotliwość od 4 do 8 Hz. Aktywność theta może być zaobserwowana podczas stanów hipnotycznych takich jak trans, hipnoza, lekki sen.