Badanie GDX - czy to jaskra?

Witam. Mam 23 lata, nigdy nie miałem problemów ze wzrokiem. W rodzinie jaskra także nie występowała. Podczas badań wstępnych do pracy okulistka zauważyła u mnie podwyższone ciśnienie w gałkach ocznych i poleciła wykonanie tego badania. Oto jego wyniki: TSNIT Average: OD-55,23, OS-51,78 Sup. Ave.: 68,73, 67,61 Inf. Ave.: 65,43, 60,36 TSNIT Std. Dev.: 23,83, 22,56 Inter-eye symmetry: 0,80 NFI: 14, 16. Ponadto wykres nerwów prawego oka wychodzi mi w jednym miejscu poza zielone pole, czyli chyba normę. Średnie ciśnienie w obu oczach wyniosło u mnie 23. Czy to możliwe, że jestem chory na jaskrę? Pani wykonująca badania nie potrafiła tego jednoznacznie stwierdzić. Powiedziała, że okulista musi stwierdzić, czy należy w tym przypadku włączyć leki.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Wynik badania GDx mieści się w granicach normy. Ciśnienie śródgałkowe jest nieznacznie podwyższone. Dalsze postępowanie zależy od okulisty - może zalecić lek obniżający ciśnienie śródgałkowe bądź jedynie dalszą obserwację.

Niemniej jednak w takim przypadku, okresowo należy powtarzać badania kontrolne u okulisty.

Tutaj znajdzie Pan więcej informacji na temat ciśnienia śródgałkowego.

Serdecznie pozdrawiam!