Badanie hormonów androgennych w czasie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Badanie hormonów androgennych. Witam, W związku z wypadaniem włosów dermatolog zlecił mi badanie hormonów androgennych. Powiedział, że powinnam je wykonać w pierwszych 14 dniach cyklu. Poinformowałam, że biorę tabletki antykoncepcyjne od kilku miesięcy natomiast uznał chyba, że to nie ma znaczenia. Chciałabym się dowiedzieć jak jest faktycznie? Czy mogę wykonać badanie nie przerywając antykoncepcji i jeśli tak to w jakie dni najlepiej? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Ewelina

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Hormony androgenne to związki produkowane przez nadnercza co powoduje iż doustna antykoncepcja nie wpływa na ich stężenia. Można wykonać oznaczenie ich poziomu w tej sytuacji.