Badanie krwi u 3,5-miesięcznego dziecka

dziecko ma 3,5 miesiąca. Płytki krwi są w jednostkach G/I mają napisane że dziecko ma 166 a normą dla tego wieku jest 200-560. Natomiast RDW 14,8% a norma jest11,5-14,5

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. RDW jest jednym z parametrów oznaczanych automatycznie w morfologii krwi obwodowej. Skrót ten pochodzi od angielskiej nazwy red (cell) distribution width oznaczającej różnicę w wielkości (dyspersję wielkości) poszczególnych erytrocytów obecnych w krwi obwodowej. Norma RDW może być różnie określana w zależności od laboratorium. Zwykle wynosi około 11-14,5%. Podwyższenie RDW powyżej górnej granicy normy oznacza dużą różnorodność wielkości krwinek, co określa się też nazwą anizocytoza. Anizocytozę stwierdza się w wielu postaciach niedokrwistości, a także w różnych stanach infekcyjnych powodujących uaktywnienie się szpiku kostnego i nasiloną produkcję nowych krwinek. Nie jest to objaw specyficzny, upoważniający do rozpoznania konkretnego stanu chorobowego. Wynik RDW należy interpretować kompleksowo w połączeniu z innymi parametrami morfologii oraz (najważniejsze!) ze stanem klinicznym i historią choroby dziecka.