Badanie moczu dziecka

Witam, proszę o interpretację wyników badań moczu rocznego dziecka o wadze 8,2 kg. przejrzystość: przejrzysty Barwa: ciemnożółty Ciężar właściwy; 1,028 pH: 5,0 Glukoza: nieobecna Ketony:1 5 Urobilinogen

Lek. Marta Hat

Witam! W badaniu moczu nie ma ewidentnych nieprawidłowości. Nieliczne bakterie mogą być wynikiem niewłaściwego pobrania próbki moczu do badania. Przed oddaniem próbki moczu okolica krocza powinna zostać umyta wodą z mydłem, bez środków dezynfekujących oraz osuszona. Należy pobrać mocz z porannej dawki moczu, z tzw. środkowego strumienia (pierwsza część moczu do muszli, kolejna do pojemnika, pozostała część do muszli). Należy jak najszybciej dostarczyć mocz do laboratorium. Pojemnik powinien być zakupiony w aptece. Należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach, które mogą wpłynąć na wynik badania. Nadmiar ciał ketonowych w moczu w jednorazowej próbce moczu może być wynikiem diety, spożycia dużej ilości białek, tłuszczów, odwodnienia, może towarzyszyć wysokiej gorączce i wymiotom - w przypadku dziecka jest najpewniej wynikiem wzrostu temperatury oraz biegunki. Kwas moczowy może się odkładać w większych ilościach w moczu o niskim pH, które może być wynikiem odwodnienia. w razie wątpliwości można skontrolować badanie za kilka tygodni. Pozdrawiam serdecznie!