Badanie na obecność infekcji wirusowej u dziecka

Drodzy Państwo, Czy można wykonać jakieś badanie, które zobrazuje jaki wirus znajduje się w organiźmie dziecka? Dziecko 6,5 roku choruje od pół roku (katar, kaszel, stan podgorączkowy) - objawy minęły, natomiast pojawiły się dzisiaj wybroczyny na policzku, uchu, nadgarstku - wyglądają jak ukąszenia po komarze, w ciągu dnia pojawiły się nowe oraz stan podgorączkowy 37,4 nie ustepuje. Lekarz pierwszego kontaktu stwierdził, iz to wirus, niestety nie jest w stanie określić jaki.

Milena Lubowicz

Niestety nie ma jednego prostego badania, które odpowie na pytanie jaki to wirus. Wszystkie badania są celowane tzn. trzeba określić czego dokładnie poszukujemy i badać przeciwciała do określonego wirusa.
Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Rutynowo nie wykonuje się badań na określenie konkretnego wirusa, ponieważ w leczeniu niewiele można zmienić znając rodzaj wirusa. Jeżeli pomimo zastosowania się do zaleceń lekarskich objawy nie będą się zmniejszały proszę ponownie udać się do lekarza. Niestety "nie widząc" pacjenta niewiele więcej można powiedzieć.