Badanie poziomu cukru u 63-latki a cukrzyca

Witam Jestem kobietą mam 63 lata proszę o interpretację mojego wyniku. Od kilku tygodni mam podwyższony poziom cukru (mierze glukometrem w domu) wyniki pomiędzy 105-120.Lekarz pierwszego kontaktu skierował mnie na badania oto wyniki: Glukoza w sur. 123mg/dl, Hb1Ac 4,8% CRP ilościowo 8,97 mg/l Alat 35 U/L, kreatywna 0,73 mg/dl, kwas moczowy 4,2 mg/dl Proszę powiedzieć czy mam cukrzycę? Dziekuje

Glukoza na czczo powyżej 126 mg/dl wskazuje cukrzycę. Podobnie Hb1Ac powyżej 5%. Wyniki, które podaje Pani nie wskazują cukrzycy, ale należy w dalszym ciągu monitorować ten stan ponieważ powyższy wynik wskazuje na tzw. stan przedcukrzycowy. Należy zmodyfikować dietę oraz jeśli jest Pani osobą z nadwagą, zmniejszyć masę ciała.

Jeżeli chodzi o samą dietę to należy unikać tzw. cukrów prostych, czyli wszelkich słodyczy, miodu, dżemów i innych tego typu przetworów, produktów z tzw. białej mąki (pieczywa, makaronów), mleka zwierzęcego - zawiera cukry proste (z łatwością można zamienić na roślinne) oraz soków owocowych.

Koniecznie spożywać codziennie ok. 0,5 kg warzyw w różnej postaci, jeśli spożywa Pani mięso, nabiał czy jaja starać się spożywać je zawsze w towarzystwie warzyw - to ułatwi też proces chudnięcia.

Należy ograniczyć się do 1-2 owoców dziennie.