Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 7 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie poziomu glukozy we krwi u ciężarnej

Po jakim czasie bada się poziom cukru we krwi po podaniu glukozy u kobiety ciężarnej, jaka powinna być jego maksymalna wartość?

ponad rok temu

Przyczyny wzrostu zachorowań na cukrzycę

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. To już obecnie choroba cywilizacyjna. Czy wiesz, dlaczego tak się dzieje? Na ten temat wypowiada się ekspert - prof. Edward Franek.

Witam!

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa kobieta ciężarna jest kierowana na badanie poziomu glukozy we krwi na czczo. Jeśli wynik jest prawidłowy (nie przekracza 100 mg/dl), a kobieta nie przebyła w przeszłości cukrzycy ciążowej, to kolejne badanie w kierunku zaburzeń gospodarki węglowodanowej powinno odbyć się między 24. a 28. tygodniem ciąży.  Badaniem tym jest przesiewowy test doustnego obciążenia 50 g glukozy - i prawdopodobnie Pani pytanie dotyczy właśnie jego.

Test ten polega na jednorazowym pomiarze stężenia glukozy we krwi po jednej godzinie od wypicia roztworu zawierającego 50 g glukozy. Wartość poniżej 140 mg/dl uważana jest za prawidłową, niewymagającą dalszej diagnostyki. Jeśli wynik mieści się w przedziale 140-199 mg/dl, to konieczne jest wykonanie kolejnego testu obciążenia glukozą (na nieco innych zasadach niż test przesiewowy). Wynik równy bądź wyższy niż 200 mg/dl jest równoznaczny z rozpoznaniem cukrzycy.

Pozdrawiam!

Lekarz w Pododdziale chorób wewnętrznych w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy