Badanie prolaktyny i test z MCT

Witam, Czy badanie prolaktyny test z MCT wskazuje na hiperprolaktynemie czynnościową: na czczo: 13,21ng/ml po godz: 195,1ng/ml po2h :122,0 ng/ml Kobieta 25lat. Bądź czy sam wynik prolaktyny 572,40 mlU/ml ( norma do 496)na czczo może być wskazaniem do podawania leków na obniżenie prolaktyny. Bardzo prosze o odpowiedź. Z góry dziekuje.

Małgorzata Panek

Stężenie prolaktyny w teście jest podwyższone ponad 10-krotnie w stosunku do stęzenia wyjściowego, co świadczy o hiperprolaktynemii czynnościowej. W zależności od nasilenia objawów lekarz endokrynolog zadecyduje czy konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego.
Pozdrawiam

Dzień dobry,

Ponad 6-krotny wzrost stężenia PRL w teście z MCT wskazuje na hiperprolaktynemię czynnościową. . Jeśli ma Pani objawy związane z hiperprolaktynemią w postaci np. zaburzeń miesiączkowania, zmniejszonego libido czy mlekotoku, to zaleca się leczenie lekami dopaminergicznymi przez 3-6 miesięcy. Następnie ocenia się skuteczność leczenia i decyduje o dalszym postępowaniu. Proszę udać się do endokrynologa, który zbada Panią i podejmie stosowane decyzje.
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz