Badanie RTG kręgosłupa a wskazania do wizyty u lekarza
witam, mam pytanie... Byłam na badaniu rtg kręgosłupa l-s . w wyniku badania opis wygląda tak ,, kręg przejściowy pogranicza Th - L, Sakralizacja L5, brak grzebienia pośrodkowego kości krzyżowej, zniesienie lordozy,, Próbowałam wyjaśnić sobie niektóre znaczenia ale niestety nie wszystko zrozumiałam... Proszę o rade??? Wyjaśnienie mi tego opisu rtg oraz czy muszę się udać do lekarza i jakiego czy jest to groźne i co muszę zrobić zeby polepszyć lub zapobiec pogorszeniu mojego stan kregosłupa

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon