Badanie TK kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Interpretacja wyniku Mojej mamy: Badanie TK kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego w odcinku Th12 do S2. Na poziomie L5/S1 widoczna jest dość znaczna lewoboczna ekstruzja krążka międzykręgowego, wielkości około 12 mm, powodująca znaczny ucisk worka oponowego i korzeni lewego nerwu rdzeniowego. Kanał kręgowy na tym poziomie zwężony w wymiarze AP do około 8 mm. czego można się spodziewać co dokładnie oznacza wynik? Czy konieczna będzie operacja? Lekarz zobaczy wniki dopiero w poniedzialek Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Opis badania wskazuje na dość zaawansowany proces zwyrodnienioweo-przeciążeniowy kręgosłupa. Ucisk na struktury nerwowe z pewnością może powodować silnie wyrażone dolegliwości bólowe. W tym momencie sugerowałbym aby zgłosiła się Pani z Mamą do neurochirurga. Możliwe iż konieczna będzie operacja.