Badanie TSH po wycięciu guza na tarczycy

Dzień dobry. U mojej 15 letniej córki wycięty zostal guz i jeden płat tarczycy.Przed operacją TSH był 1,320. Po operacji 1,073. Endokrynolog przepisała jej Euthyrox 50, po którym TSH spadło do 0,459. Wtedy zwiększyła jej lekarka dawkę Euthyroksu do 75. I po dwóch miesiącach od operacji TSH3 wynosi 0,417. Czyli praktycznie stoi w miejscu. Każda wizyta u endokrynolog to 150zł, a efektów nie ma. Co robić???

Witam Pana,

W przypadku Pana córki istotne jest, czy zmiana miała charakter złośliwy , czy nie. Jeśli usunięty guz był zmianą złosliwą to w zależności od jej rodzaju konieczna jest pełna (TSH < 0,1 mIU/l) lub niepełna (TSH w przedziale 0,1 - 0,4 mIU/l) supresja TSH, w takim przypadku nalezałoby jeszcze nieco zwiększyć dawkę leku. Proszę zapytać prowadzącego endokrynologa o to jaki jest cel leczenia, jeśli chodzi o wynik TSH. Jeśli zaś zmiana miała charakter łagodny, to TSH powinno być utrzymywane w zakresie wartości uznawanych za prawidłowe (ok 0,4 - 4). Jeśli córka źle toleruje taką dawkę leku, można zmniejszyć dawkę Euthyroxu i po pewnym czasie uzyska się wzrost wartości TSH. Proszę pamiętać, że Euthyrox należy przyjmować na czczo, co najmniej
30 min przed śniadaniem i tabletkę popijać wodą, co znacznie poprawie wchłanianie.
Pozdrawiam

MD

Szanowny Panie,
córka jest dobrze prowadzona z utrzymywaniem stanu wyrównania hormonalnego. Niestety leczenie tyroksyną w jej przypadku trzeba utrzymywać i wobec tego wymaga okresowej kontroli.
Pozdrawiam
dr R.Anielski