Badanie USG wątroby, pęcherzyka żółciowego i nerek

W bad USG wątroba nie powiększona, o gładkich zarysach i jednorodnej echogeniczności.Miąższ hyperechogeniczny. W placie lewym 2 torbiele śr. po 9mm. Pecherzyk zółciowy cienkościenny , złogów nie zawiera. Na ścianie tylnej polip 4 mm. Wewnatrz i zewnatrzwątrobowe drogi żółciowe nie poszerzone. W dolnym biegunie nerki lewej wielokomorowa torbiel o śr.34 mm . Proszę o ocenę i dalsze wskazówki.

Witam,
powiększenie wątroby może wynikać z wielu schorzeń, proszę wykonać dodatkowo badania laboratoryjne (ALT, bilirubina, badania wirusologiczne), torbiel wątroby o śr. 9 mm nie wymaga leczenia a jedynie corocznej kontroli USG. Jeśli chodzi o polip pęcherzyka żółciowego to należy wykonywać kontrolne USG jamy brzusznej co 3-6 miesięcy i w przypadku powiększania się zmiany rozważyć zabieg operacyjny w trybie planowym. torbiel nerki o śr. 34 mm przy braku dolegliwości nie wymaga leczenia a jedynie jak w przypadku w/w zmian w wątrobie kontroli USG.

pozdrawiam

Marcin Rutkowski