Badanie wzroku w ciąży

Mam 31 lat i jestem w 24 tygodniu ciąży. Mam wadę wzroku (-2,5 OL i -3,5 OP, na obu oczach astygmatyzm -1). Ostatnie badanie wzroku miałam wykonywane tuż przed ciążą, wada nie postępuje od kilku lat, siatkówka i dno oka były w porządku. Ginekolog zleciła mi jeszcze jedno badanie, aby stwierdzić, czy mogę rodzic naturalnie. Badanie to przypadnie na 28 tydzień ciąży.

Moje pytanie jest takie: czy 28 tydzień wystarczy, aby określić stan oczu na poród (przy założeniu,, że siatkówka nadal jest w porządku)? Obawy moje dotyczą tego, że jeśli poród zacznie się dużo wcześniej mogę w ogóle nie zdążyć z wizytą u okulisty, nie mam również możliwości wybrania sobie dowolnego terminu badania ze względu na kolejki i ograniczone miejsca. Zarejestrowałam się wiec z miesięcznym wyprzedzeniem z obawy, że kolejny termin mógłby okazać się dla mnie za późno.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
W takich przypadkach zleca się badanie wzroku jak najpóźniej- im bliżej terminu porodu, tym lepiej. Bardzo małe jest ryzyko, że poród nastąpi wcześniej. Gdyby tak się zdarzyło- można będzie opierać się na wyniku badania wzroku sprzed ciąży. Proszę jednak nie martwić się na zapas.
Pozdrawiam serdecznie!