Badanie żywotności zębów po urazie

Witam, do jakiego czasu od urazu należy badać żywotność zebow ? Rok wystarczy czy należy dłużej ? Dziękuje.

Badanie żywotności zęba po urazie powinno być powtarzane nawet w okresie 3 letnim po tym zdarzeniu. Wiąże się to z faktem, że pęczek naczyniowo-nerwowy zęba , w którym biegną naczynia i nerwy zaopatrujące ząb mogą, może ulec nie tylko przerwaniu, ale może być naderwany i stopniowa utrata możliwości odżywiania zęba doprowadza do jego stopniowego obumarcia. Może to następować nawet w wiele miesięcy od urazu. Taki ząb może zacząć boleć i wymaga leczenia kanałowego. Może też wystąpić częściowa lub całkowita obliteracja(zamknięcie) kanału wskutek zaburzeń odżywiania, co wymaga również interwencji endodontycznej.