Bardzo chciałabym schudnąć! Co powinnam robić?

Mam 14 lat i 168 cm wzrostu. W tym momencie ważę 70 kg. Mam bardzo duże biodra i uda! Brzuch z resztą też!:( Bardzo chciałabym schudnąć! Nie wiem, co powinnam robić? Jaką dietę powinnam stosować, jakie ćwiczenia, co robić? Bardzo proszę o pomoc!

Witaj,
rzeczywiście w tej chwili Twoja waga przewyższa normę, masz nadwagę. W Twoim wieku przeciwwskazane są wszelkie diety odchudzające. Najbezpieczniejsze i najbardziej skuteczne jest mądre odżywianie i zwiększenie aktywności fizycznej.
Mądre odchudzanie to przede wszystkim stosowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Powinnaś jeść regularnie, najlepiej 5 razy dziennie, średnio co 3 godziny, koniecznie jedz śniadania. Posiłki powinny być pożywne, ale niezbyt obfite. Wybór produktów powinien być zgodny z piramidą zdrowego żywienia (link poniżej)
http://abczdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia
Koniecznie musisz wykluczyć ze swojej diety produkty, które są wysokokaloryczne, ale nie dostarczają żadnych cennych składników odżywczych: fast foody, chipsy, słodycze, słodzone napoje gazowane. Pij dużo wody i koniecznie zwiększ aktywność fizyczną. Osobiście zachęcam Cię do spacerów, bardzo skuteczny też jest rowerek stacjonarny.
Możesz oczywiście zapisać się na basen/siłownię. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Ważne, żebyś minimum 30 min dziennie była w ruchu, lepiej godzinę. Oczywiście kluczowa jest systematyczność:)
Wprowadzenie zdrowych nawyków żywienia i zwiększenie aktywności na pewno spowoduje utratę zbędnych kg. Pamiętaj jednak, że najbezpieczniejsze i najbardziej skuteczne jest powolne pozbywanie się tłuszczu - od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Szybsze chudnięcie najczęściej kończy się efektem jo-jo.
Pozdrawiam Cię serdecznie, życzę powodzenia i wytrwałości!
Agnieszka Kuczewska