Bardzo duża nadwaga u nastolatka

Witam, ważę 140 kg, mam 16 lat, jestem chłopakiem. Tryb życia, hmm, raczej mało aktywny, aktywność fizyczna: 6 km dziennie chodzenia. Nigdy nie podejmowałem próby odchudzania. W mojej rodzinie nie występuje nadwaga. Nie byłem u lekarza. Jadłospis: śniadanie -  3 duże bułki z jakąś wędliną, pasztetem; obiad z kolacją - około 7 kromek chleba z czymś. Nie choruję na choroby przewlekłe.
16 LAT ponad rok temu

Witam!

Niestety masz bardzo dużą ilość nadprogramowych kilogramów (nie podałeś wzrostu, więc nie wiem jaka jest proporcja masy ciała do wzrostu).

Nie wolno bagatelizować problemu nadmiernej masy ciała. Do zaburzeń mogących stanowić następstwo otyłości zalicza się: cukrzycę typu II, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemie, kamicę pęcherzyka żółciowego, problemy z krzepnięciem krwi, zespół bezdechu nocnego, choroby układu krążenia, zwyrodnienia stawów, zwiększone ryzyko nowotworów.

Dlaczego warto zredukować masę ciała? Ubytek nadprogramowej masy ciała (nawet rzędu 5-10 kg) może przyczynić się do:
- poprawy profilu lipidowego krwi,
- obniżenia stężenia glukozy we krwi w przypadku osób ze skłonnością do hiperglikemii,
- zmniejszenia oporności tkanek na działanie insuliny,
- obniżenia ciśnienia krwi,
- ustąpienia bóli kostno-stawowych będących następstwem nadmiaru kilogramów,
- poprawy samopoczucia,
- ustąpienia zadyszki,
- ograniczenia nadmiernej potliwości,
- ustąpienia uczucia zmęczenia.

Zanim rozpoczniesz dietę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Trzeba ustalić, czy nadmierna masa ciała nie wynika z zaburzeń funkcjonowania organizmu. Dopiero potem można przejść do odchudzania. Możesz także poprosić o skierowanie do sanatorium, w którym leczy się otyłość.

Nie polecę Ci diety odchudzającej bez konsultacji lekarskiej, gdyż mógłbyś wyrządzić sobie tym więcej szkody, aniżeli pożytku.

Trzymam kciuki i proszę o informację dotyczącą wyników konsultacji.

POZDRAWIAM