Bardzo mały przyrost beta hcg w 4 tygodniu ciąży

Witam, zaszłam w ciążę dwa tygodnie po poronieniu chybionym. Obecnie jestem w 5 tc., jednak niepokoją mnie wyniki beta hcg. W 4tc wynik wynosił 2319, a po 6 dniach po kolejnym badaniu 2658. Proszę o interpretację. USG nie wykazało jeszcze bicia serca.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Najistotniejsze w ocenie beta HCG jest sprawdzanie jego przyrostów.
Prawidłowo poziomy beta HCG w początkowych tygodniach ciąży podwajają się co 2-3 dni aż do 8-12 tygodnia ciąży, kiedy to lepszym wskaźnikiem oceny płodu jest USG.

Zarodek jest widoczny i można zmierzyć jego wielkość w okolicach między piątym, a szóstym tygodniem ciąży. Akcja serca staje się widoczna także od około piątego - szóstego tygodnia.

W Pani przypadku poziom betaHCg rzeczywiście znajduje się w normie dla piątego tygodnia ciąży, jednak należy dalej oceniać jego dynamikę i obserwować, czy nie pojawiają się jakieś niepokojące objawy. Bardzo istotne i wymagające natychmiastowej interwencji jest krwawienie oraz kurczowe bóle podbrzusza.

Warto wykonać kolejne badanie za 2-3 dni oraz pozostawać pod stałą kontrolą lekarza ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!