Bardzo silny ból z lewej strony pleców w dolnej partii

Dzień dobry, chciałabym się zapytać, gdyż mam taki problem. Mam bardzo silny ból z lewej strony pleców w dolnej partii czy to może być od nerki? Jeżeli nie to jakie mogą być przyczyny takiego bólu z lewej strony pleców? Czym mogłyby być spowodowane? Nie miałam żadnego urazu, nie przewiało mnie? Czy to objaw poważniejszych dolegliwości? Jak wygląda leczenie takiego bólu pleców? Czy wystarczą na początek maści rozgrzewające i proszki przeciwbólowe? Czy powinnam udać się na badania? Skonsultować taki stan rzeczy z jakimś specjalistą? Czy na początek lekarz rodzinny wystarczy? Już sama nie wiem co mam robić? Bardzo proszę o pomoc i radę jak działać, jak leczyć i co ten ból pleców może oznaczać.

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam. Tak, ból w okolicy lędźwiowej może wskazywać na choroby nerek. Dolegliwości o charakterze kolkowym, z towarzyszącymi nudnościami mogą wskazywać na kamicę nerkową; obecność gorączki, objawy dyzuryczne towarzyszą odmiedniczkowemu zapaleniu nerek. Jednak aby postawić prawidłowe rozpoznanie konieczne jest badanie lekarskie i wdrożenie dodatkowej diagnostyki.

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Opisana lokalizacja bólu może wskazywać na związek z nerką. W celu potwierdzenia proponuję skonsultować się z lekarzem POZ.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

dolegliwości bólowe pojawiające się we wspomnianym przez Panią rejonie ciała rzeczywiście mogą wskazywać na choroby nerek. Ból w tym umiejscowieniu może wynikać z kamicy nerkowej czy odmiedniczkowego zapalenia nerek, spowodowany on może jednak być również i przez kamicę moczowodu. Podkreślenia wymaga to, że do tego rodzaju problemu prowadzić mogą także i schorzenia ginekologiczne czy ortopedyczne (np. zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa).
Aby móc dokładnie określić, jakie leczenie jest Pani potrzebne, istnieje po prostu konieczność przeprowadzenia u Pani badania lekarskiego. Odwiedzenie lekarza rodzinnego jako pierwszego specjalisty wydaje się w tym przypadku najkorzystniejsze – ten specjalista może Panią zbadać, zlecić podstawowe badania (np. wykładniki czynności nerek we krwi czy USG jamy brzusznej), a także – w zależności od podejrzewanej przyczyny Pani bólu – wystawić skierowanie do odpowiednich, innych specjalistów. Proszę pamiętać o tym, aby odwiedzanemu lekarzowi wspomnieć o towarzyszących bólowi, innych objawach, a także o już rozpoznanych u Pani schorzeniach – jest to bardzo ważne z tego względu, że posiadanie takich informacji zdecydowanie ułatwia lekarzowi rozpoznanie przyczyny dolegliwości bólowych.

Ostatecznie może się okazać, że w walce z bólem pomogą leki przeciwbólowe, specyficzna rehabilitacja, a może w celu jego opanowania konieczne będzie przebycie leczenia zabiegowego albo tylko zmiana diety – wybór postępowania jest zależny bezpośrednio od przyczyny bólu w tym regionie ciała, dlatego tak ważne jest odwiedzenie lekarza.