Bezsenność, lęki, drżenie rąk - czy to są objawy nerwicy?

Dobry wieczór. Chciałam się dowiedzieć, jakie są objawy nerwicy, bo mam następujący problem. Mam 22 lata (kobieta), a występują u mnie takie objawy, że nie mogę sobie z tym poradzić: lęki, bezsenność, gdzie nie mogę nieraz spać całą noc, a jeśli zasnę, to sny mnie budzą, uczucie takiej guli w klatce piersiowej, drżenie rąk (jak się czego boję lub zdenerwuje), przyspieszony rytm serca oraz takie drżenie w całym organizmie, które mi jest cieżko opanować. Nie mogę wtedy znaleść sobie miejsca i chce mi się płakać. Zażywam leki ziołowe, ale nie mogę sobie z tym poradzić. Czasem na mnie to nie działa. Biorę tabletki ziołowe na sen, bo pracuję i cieżko mi funkcjonować w pracy po nieprzespanej nocy, i występuje osłabienie u mnie takie dziwne. Czy to są objawy nerwicy? Proszę o szybką pomoc.

Witam!

Na odległość nie mogę postawić diagnozy, jednak opisane przez Panią objawy rzeczywiście mogą wskazywać na nerwicę (obecnie w diagnostyce stosuje się określenie - zaburzenia lękowe).

Podstawą leczenia nerwic jest psychoterapia. Najlepsze efekty daje terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Przy dużym nasileniu objawów stosuje się także farmakoterapię. Sugerowałabym, aby umówiła się Pani na wizytę u psychoterapeuty. Może to Pani zrobić w poradni zdrowia psychicznego lub w prywatnym gabinecie psychoterapeutycznym. Wszelkie potrzebne adresy znajdzie Pani w internecie.

Namawiałabym Panią, aby umówiła sie Pani na wizytę w możłiwie szybkim terminie, ponieważ objawy mogą się nasilać. Im wcześniej rozpocznie Pani leczenie, tym będzie ono łatwiejsze i przyniesie szybsze efekty.

Pozdrawiam.