Bezsenność od pół roku, za wczesne budzenie się - co zrobić?

Mam 18 lat i cienie pod oczami niczym u 50-latki. Moje problemy ze snem rozpoczęły się pół roku temu. Początkowo objawiały się trudnościami w zasypianiu. Kładłam się spać o 22, a zasypiałam o 1.00 albo 2.00. Próbowałam metod relaksacji - joga, medytacja, wizualizacja. Próbowałam też melisy, mleka z miodem. Zmieniłam swoją dietę, wzbogacając ją o magnez. Nawet słuchałam audiobooka "Pana Tadeusza" i wszystko na nic. Ale przynajmniej spałam do 9.00 lub 10.00 rano. Potem moje problemy zmieniły się - zasypiam, ale budzę się kilka razy w nocy i już od 4 rozbudzam się, następnie zasypiam na 15 minut, potem znów się budzę i znów zasypiam na kilka minut i tak do 7.00. Wstaję zmęczona i ciągle z zasiniałymi oczami.

Nie wiem, gdzie szukać pomocy. Przez ten problem tracę ochotę do życia, mniej wychodzę. Boję się imprezować, bo wiem, że to jest jednoznaczne z całkiem bezsenną nocą. Zaczęłam mniej wychodzić. Błagam, pomocy:( Wierzę, że trafiłam na stronę, na której mogę liczyć na fachową poradę i po prostu na pomoc.

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

trudności z zasypianiem oraz częste wybudzanie się w ciągu nocy mogą mieć różne podłoże i różne przyczyny. Niekiedy związane są z nadużywaniem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych i wówczas mają tendencję do zanikania przy zaprzestaniu ich nadużywania.

Zakładając, że nie tu leży problem, należałoby w pierwszej kolejności wykluczyć choroby przewlekłe (zaburzenia hormonalne, choroby serca, choroby metaboliczne i inne) oraz czynniki emocjonalne (np. przewlekły stres o różnym podłożu), by móc myśleć o głębokich, izolowanych zaburzeniach snu.

Stąd też polecam Pani zgłoszenie się w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego (lekarza pierwszego kontaktu) w najbliższej poradni. Z pewnością zada Pani wiele pytań pozwalających na zebranie dokładnego wywiadu medycznego oraz przede wszystkim zbada Panią, co pozwoli na wykluczenie niektórych z możliwości takiego stanu Pani zdrowia. Myślę, że po wykonianiu niezbędnych badań dodatkowych będzie on mógł ustosunkować się do problemu, ewentualnie skierować Panią do właściwego specjalisty. Proponuję nie zwlekać z zapisaniem się na taką wizytę.

Pozdrawiam serdecznie