Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 5 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Białe plamki na zębach u 2-latki

witam, córka ma 2 lata i dziś zauważyłam białe plamki na górnych jedynkach (między prawą a lewą) przy dziąśle i na górnej części prawej jedynki jest plama a także na prawej dolnej trójce. Ząbki myjemy. Czy to może być oznaka próchnicy? Dodam, że na początku tygodnia tych plamek nie widziałam...
KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu

Domowe sposoby na afty

Pojawiły się białe plamy próchnicze, najczęściej umiejscowione w okolicy przydziąsłowej. Zalecam dokładniejszą higienę i weryfikację w gabinecie, przestrzegam przed podawaniem dziecku w trakcie snu mleka, kaszek i innych napojów słodkich, co moż być przyczyną rozwoju próchnicy butelkowej.

0

Witam,
Takie plamki nie powstają w ciągu tygodnia.Zapewne były już wcześniej. Warto udać się do dentysty aby zbadać twardość tkanek i zadecydować jakie postępowanie wdrożyć. Jeśli powierzchnie są juz miękkie jak najszybciej trzeba podjąc leczenie, żeby kolejne zęby się nie zarażały.
Sama higiena często nie wystarczy do utrzymania zębów w zdrowiu. Ważna jest również dieta, zabiegi profilaktyczne, czynniki genetyczne.
Zęby w tym wieku dobrze jest myć minimum 3 razy dziennie pastą z fluorem 450 ppm( to jednostki w jakich liczona jest ilość fluoru).Proszę się nie bać fluoru w pastach. Używając odpowiednią ilość- u 2 latka- 1-2 milimetry wywieramy działanie profilaktyczne nie szkodząc dziecku.
Po wieczornym szczotkowaniu nie należy juz podawać żadnego jedzenia a do picia wodę. Każde nocne jedzenie lub picie napojów zawierających cukier będzie sprzyjało powstawaniu próchnicy. Nawet jesli dziecko coś je w nocy, powoli proszę rozcieńczać wodą i odchodzić od tego.
Przy zachowaniu zdrowych nawyków, dobrej higienie i kontroli dentysty jest możliwe, że zmiany nie pojawią się na innych zębach.
Pozdrawiam,
Joanna Rąpała

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy