Białe plamy na skórze penisa

Mam pytanie. Ostatnio na moim członku pojawiły sie biale plamy na skórze i na worku mosznowym też nie wie co to jest i prosiłbym o radę. Nie boli mnie to nie swędzi ani nie jest wypukłe?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Opisane zmiany mogą sugerować zmiany infekcyjne o pochodzeniu grzybiczym. Mogą również powstawać w wyniku podrażnienia skóry tej wrażliwej okolicy. Proszę zwrócić uwagę jakie preparaty do higieny intymnej Pan używa, często mydła nadmiernie wysuszają skórę i powodują zaburzenia pH, co może skutkować powstaniem zmian. Powstać mogą one również w przy stosowaniu prezerwatyw, w wyniku kontaktu z lateksem może powstać uczulenie. Można spróbować zastosować krem przeciwgrzybiczy dostępny w aptekach bez recepty. Jeżeli zmiany nie ustąpią konieczna będzie wizyta u lekarza, najlepiej u dermatologa (nie jest konieczne skierowanie). Być może konieczne będzie również leczenie partnerki.

Lek. Paweł Baljon

Bielactwa nabytego nie da się wyleczyć raz na zawsze. Są jednak metody, które uciszają objawy choroby na jakiś czas. Są to naświetlania, przeszczepy, leki i zioła. W leczeniu stosuje się leki i maści, które zmniejszają aktywność układu immunologicznego. Sprzyja to melanocytom, a dzięki temu repigmentacji. Przy bielactwie zajmującym niewielkie powierzchnie skóry, stosuje się steroidy o dużej sile działania. Np. propionian klobetazolu (Używa się go miejscowo przez dwa miesiące. Po przerwie 1-4 miesięcy leczenie ponawia się). W przypadku bielactwa nabytego obejmującego duże powierzchnie skóry, doustnie podaje się psoraleny i dodatkowo stosuje się naświetlanie.