Bicie serca dziecka
Witam!
Robiłam badanie USG i na podstawie wielkości pęcherzyka ciążowego lekarka stwierdziła 6 tydzień ciąży (17mm) Uwidoczniony był (choć mało wyraźnie) pęcherzyk żółtkowy oraz zarodek jednak problem był z wyraźnie widocznym biciem serca dziecka. Raz było słabo widzialne raz nie. Czy to normalne na tym etapie ciąży?

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Lek. Łukasz Kowalski
60 poziom zaufania
Droga Pani!
Serce płodu zaczyna bić ok. 6-tego tygodnia ciąży. Tętno płodu (FHR - fetal heart rate) powinno wtedy wynosić ok. 90-120 uderzeń na minutę.
Badanie usg jest badaniem bardzo subiektywnym i jego prawidłowe wykonanie i interpretacja w ogromniej mierze zależą od umiejętności i kompetencji badającego. Dlatego też prawdopodobnie problem ze znalezieniem bijącego serca płodu był skutkiem trudnego do badania umiejscowienia się zarodka. Zalecanym byłoby powtórzenie badania USG w najbliższym czasie jeśli lekarz opisujący badanie nie określił częstości bicia serca płodu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.