Biegunka, nadmierne pocenie rąk a nerwica

Witam serdecznie.   Dużo czytałam na tej stronie o nerwicy i zastanawiam się, czy moja sytuacja jest już poważna, czy to może być dopiero początek jakichś zaburzeń nerwicowych. Otóż nie lubię otwartych przestrzeni i zawsze zamykam wszystkie drzwi i okna w domu, gdyż wtedy czuję się bezpiecznie. Czasem, gdy mam gdzieś wyjść, odczuwam niepokój, ucisk w gardle, mam biegunkę, mocniej bije mi serce i ręce mi się niesamowicie pocą. To już nerwica czy 'tylko' jakieś początkowe zaburzenia? Dziękuję serdecznie.

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Szanowna Pani,

Lęk przed otwartą przestrzenią i wyjściem z domu są objawem nerwicowym charakterystycznym dla agorafobii. Niepokój związany z opuszczeniem przestrzeni w której czuje się Pani bezpiecznie oraz towarzyszące mu objawy, takie jak biegunka, pocenie się rąk, szybkie bicie serca, duszności z tym związane czy brak tchu są również typowe dla nerwicy.

Czy stan jest poważny zależy od tego, na ile wspomniane objawy uniemożliwiają Pani normalne funkcjonowanie. Należy wziąć pod uwagę, że zaburzenia nerwicowe, nawet te o umiarkowanym nasileniu, mają swoją przyczynę - zlekceważenie tego rodzaju sygnałów od ciała może spowodować ich nasilenie. Lęk przed wystąpieniem niepokoju i towarzyszących mu symptomów somatycznych może prowadzić do wystąpienia mechanizmu błędnego koła: lęku przed lękiem.

Problemu nie powinna Pani lekceważyć. Namawiam do spotkania z psychologiem. Życzę szybkiej poprawy samopoczucia, łączę pozdrowienia!