Rozwolnienie w ciąży

Witam, mam pytanie dotyczące rozwolnienia w ciąży. Jestem obecnie w 4 tygodniu ciąży i mam problemy z biegunkami lub luźnym stolcem, ogólnie występuje u mnie dosyć częste rozwolnienie wc iąży. Czy to jest normalne? Zaznaczam, że jestem osobą dosyć nerwową, staram się szczególnie teraz jednak wyluzować i "ograniczać nerwy", wypoczywać, spacerować, odpoczywać itp. Czytałam opinie, że rozwolnienie w ciąży nie jest czymś niezwykłym, że występują zaparcia i inne problemy żołądkowe. Z drugiej strony obawiam się czy przez rozwolnienie w ciąży nie pozbawiam dziecka jakichś składników odżywczych, martwię się żeby nic mu się złego nie stało. Czy rozwolnienie w ciąży jest czymś normalnym i nie powinnam mieć obaw w związku z tym czy może jednak powinnam natychmiast udać się do lekarza i coś z tym zrobić? I jeśli to groźne to co stosować na rozwolnienie w ciąży? Czy jest jakiś lek bezpieczny dla dziecka? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Rzeczywiście, zaparcia są w ciąży zdecydowanie częstsze niż biegunka, ale ta również u niektórych ciężarnych może się pojawić jako wynik zmian hormonalnych. Należy jednak pamiętać, że kobiety w ciąży są narażone na infekcje przewodu pokramowego oraz zatrucia pokarmowe w takim samym stopniu jak nieciężarne i to właśnie jest jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się luźnych stolców w tym okresie. Niezależnie od przyczyny, bardzo ważne jest prawidłowe nawodnienie i dieta (banany, suche pieczywo, ryż, starte jabłko...). Innym winowajcą może być przyjmowanie pożywienia zbyt bogatego w błonnik (chleb razowy, warzywa i owoce, np. suszone śliwki)- dotyczy to szczególnie Pań cierpiących początkowo na zaparcia. Jeśli problem będzie się przedłużał powyżej kilku dni, powinna Pani udać się do swojego lekarza, aby dokładnie zdiagnozowano przyczynę biegunki.