Biorę tabletki antykoncepcyjne: czy moje objawy mogą wskazywać na ciążę?

Witam. Mam 21 lat i współżyję z moim chłopakiem. Od 2-3 dni bolą mnie piersi, chodzę częściej do toalety niż zwykle i mam wrażenie, jak zaraz miałabym zwymiotować. Dodam jeszcze, że od roku czasu biorę tabletki antykoncepcyjne. Czy to może być ciąża? Bardzo proszę o odpowiedź. Życzę miłego dnia. Czekam na odpowiedź.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Objawy, które Pani prezentuje są objawami subiektywnymi, czyli takimi, które mogą występować w ciąży. Pacjentka przyjmuje je za te właściwe, ale czasami mogą one występować w innych sytuacjach.

Do obiektywnych objawów ciąży zaliczamy między innymi : zatrzymanie miesiączki, uwidocznienie bicia serca płodu i uwidocznienie pęcherzyka ciążowego w badanu USG.

Kiedy tabletki antykoncepcyjne przyjmowane są zgodnie z zasadami, ryzyko ciąży jest minimalne.

Jeżeli podejrzewa Pani ciążę, to warto wykonać test ciążowy z moczu lub z krwi.

Pozdrawiam!