Blizna po zabiegu wycięcia włókniaka z piersi

Witam. 3 tygodnie temu miałam zabieg wycięcia włókniaka z piersi. Założono mi szwy od środka i przyklejono plastry ściągające. Niedługo po zabiegu plastry zdjęto i zauważyłam, że moja blizna znacznie się poszerza, ma już ok 2mm, a czytałam w internecie, że po takim zabiegu blizna powinna być prawie niewidoczna. W związku z tym, kieruje pytanie, czy jest możliwość, że blizna ta zmniejszy się? Czy mogę zacząć już stosować maść na blizny, np Cepan? Dodam, że mam jeszcze troszkę strupa na bliźnie

Minął zbyt krótki czas od zabiegu, aby ocenić, jak blizna będzie wyglądać ostatecznie. Wstępne gojenie to nawet 3 miesiące, po około 6 blizna uzyska ostateczny kształt, ale pewne procesy będą zachodzić w niej nawet do 2 lat po zabiegu. Na razie trzeba dbać o higienę - codzienne mycie wodą z mydłem i ewentualne przemywanie środkiem odkażającym, np. Octeniseptem. Po odpadnięciu strupa natłuszczanie oliwką dla dzieci z jednoczesnym masażem blizny palcem. Po jakimś czasie zaczerwienienie zniknie i blizna zblednie. Maści na blizny można sobie darować. Niestety, jeśli ktoś ma tendencje do tworzenia bliznowców lub blizn przerosłych, to efekt kosmetyczny może nie być zadowalający. Mimo wszystko na razie nie przejmowałbym się i dał zagoić się ranie w sposób naturalny.

Dzień dobry, w opisanej przez Panią kwestii powiększania się blizn decydujące znaczenie ma delikatna technika operacji i umiejętności operatora, niestety kiedy blizna zmienia się po zabiegu można rozważyć plastykę blizny tak aby uzyskać prawie niewidoczny ślad po zabiegu
Dr Janusz Jaworowski