Błyski w polu widzenia podczas ciąży - czy to coś groźnego?

Witam, mam 35 lat, obecnie jestem w 16 tygodniu ciąży. Trzy tygodnie temu nagle wystąpił u mnie problem z widzeniem na prawe oko. Jakbym nie widziała części obrazu (prawy kącik prawego oka), następnie wystąpiły w tym samym miejscu błyski. Trwało to może 10 minut. Byłam u okulisty, który przeprowadził mi badanie dna oka na rozszerzonych źrenicach. Nic niepokojącego nie zauważył, jednak wczoraj, po trzech tygodniach znów sytuacja się powtórzyła. Czy powinnam się tym niepokoić? Po ostatnim wydarzeniu wystąpił ból głowy, raczej z lewej strony, okolica skroni i powyżej. Ból raczej tępy. Miałam wrażenie ściskania, napięcia w głowie. Czy może mieć to związek z kręgosłupem szyjnym? Przy długim siedzenie z pochyloną głową, przy długim czytaniu, mam szumy w uszach, a tego dnia i poprzednim razem również spędziłam właśnie dużo czasu w takiej pozycji, przygotowując się do egzaminu. Proszę o radę, Małgorzata

Witam!
Błyski w polu widzenia, niezależnie od ciąży, powinny nieco zaniepokoić, a już na pewno przesłonięcie obwodowej części pola widzenia towarzyszące im. Ponieważ badanie dna oka zostało wykonane (wieżę, że przy rozszerzonych źrenicach) i lekarz niczego istotnego nie stwierdził, to nie ma powodu do wdrażania jakiegokolwiek leczenia.
Powiem tylko, że błyski mogą świadczyć o pociąganiu siatkówki przez ciało szkliste. Najczęściej dochodzi do tego w miejscach tzw. zwyrodnień siatkówki, często występujących u osób ze średniego stopnia krótkowzrocznością. Takie miejsca obwodowych zwyrodnień siatkówki profilaktycznie zabezpiecza się przez wykonanie fotokoagulacji laserowej siatkówki - ciąża nie jest przeciwwskazaniem, a wręcz często właśnie u kobiet w ciąży wykonuje się takie zabiegi - najlepiej na co najmniej 3 tyg. przed planowanym rozwiązaniem.
Jeżeli objawy będą się powtarzały, to proszę ponownie udać się do okulisty (dobrze jest poszukać specjalisty od siatkówki). Nie zaszkodzi też wykonać USG gałek ocznych z oceną siatkówki.
Wystąpienie objawu zasłonięcia pola widzenia powinno skłonić do udania się na ostry dyżur okulistyczny, bo może świadczyć o odwarstwieniu siatkówki.
Nie wydaje się, by bóle głowy miały z tym jakikolwiek związek.
Pozdrawiam