BMI 27,5 - jak schudnąć?

Witam! Według BMI powinnam schudnąć około 14 kg mam 165 cm wzrostu i 75 kg wagi, 38 lat. Jak ja mam to zrobić???? Bardzo proszę o pomoc; semmp@op.pl Ewa

Witam!

BMI 27,5 kg/m2 sugeruje nadwagę. By schudnąć polecam Pani dietę1200-1400 kcal. Najlepiej gdyby udało się Pani zjadać 5 posiłków dziennie, w 2-3 godzinnych odstępach. Ostatni posiłek powinien być spożyty na maksymalnie 3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły.

Korzystny będzie schemat:
- trzy posiłki większe (śniadanie, obiad, kolacja),
- dwa mniejsze - przekąski (II śniadanie, podwieczorek).
Przekąski powinny dostarczać około 100 kcal - może to być owoc, baton zbożowy (typu muesli), talerz warzyw, jogurt czy też kefir.

Postawę diety powinny stanowić produkty węglowodanowe, przede wszystkim węglowodany złożone:

  • kasze gruboziarniste,
  • ryż brązowy,
  • chleb pełnoziarnisty,
  • pieczywo typu graham,
  • nasiona roślin strączkowych.

Ograniczeniu powinny podlegać tłuszcze (także w postaci serów żółtych i topnionych).

Warto zwiększyć ilość warzyw - nawet do 500 g dziennie.

Mięso powinno być chude, podobnie wędliny. Zamiast mięsa (w ramach) urozmaicenia dobrze jest spożywać chude ryby i nasiona roślin strączkowych.

Prowadzenie diety może ułatwić piramida zdrowego żywienia (dostępna na stronie Instytutu Żywności i Żywienia).
Zgodnie z nią powinno się spożywać:
- 5 porcji produktów zbożowych,
- 4 porcje warzyw,
- mleko i przetwory mleczne - 2 porcje,
- mięso lub ryby albo nasiona roślin strączkowych - 1 porcja.
Zgodnie z piramidą powinno się spożywać 3 porcje owoców, jednak ze względu na fakt, iż ma to być dieta odchudzająca polecam ograniczenie się do 1 porcji dziennie.

Powinna Pani unikać alkoholu i ostrych przypraw (pobudzają łaknienie). Jako napoje najlepsze będą: niegazowana woda mineralna, herbata zielona, czerwona i czarna, bez dodatku cukru. Odradzam kolorowe napoje gazowane, które są źródłem zbędnych kilokalorii i cukru.

Pozdrawiam