Boję się kolejnej ciąży, dalej nie mam okresu

Witam serdecznie! Mam 24 lata jestem mamą rocznego synka, po porodzie miałam zawsze okres choć był nieregularny. Okres zawsze dostawałam kilka dni wcześniej przed terminem, lecz nie sprawiało mi to żadnego kłopotu. Aktualnie jestem teraz przed miesiączką lecz cos jej nie mogę dostać. Planowy termin jest na 15/16 z tego sierpnia, a od 3 dni pobolewa mnie brzuch tak jakbym miała zaraz dostać okres. Lecz niestety go nie mam. Na początku stosunku kochałam się z mężem bez zabezpieczenia, a później z zabezpieczeniem. Mąż twierdzi, że było wszystko w porządku i kontrolował cała sytuację, następnym razem stosunek był 30.07.11 i tez była podoba sytuacja, więc nie wiem czy może być to spowodowane? Dlaczego nie mogę dostać miesiączki? Gdybym byłą w ciąży czy tydzień przed terminem wyszedłby wynik negatywny? Robiłam testy ciążowe w dn.: 08.08 i w dn.: 09.08 i oby dwa były negatywne, a brzuch mnie nadal boli, tak jak na okres. Nie wiem dlaczego proszę o pomoc! Pozdrawiam.

Lek. Marta Hat

Witam!

Nie ma pewnej na 100 % metody antykoncepcji. W przypadku stosunku bez zabezpieczenia przy występowaniu nieregularnych cykli miesiączkowych ryzyko ciąży oczywiście istnieje.

Często na ulotce testów jest napisane, że ich wiarygodny wynik można uzyskać już po siedmiu dniach od stosunku, jednak w praktyce bardzo często należy go powtórzyć. Test ciążowy powinien dać dodatni wynik około 2 tygodni po zapłodnieniu, czyli mniej więcej w terminie spodziewanej miesiączki. Wiarygodność testu ciążowego wynosi około 95–99 %. Aby mieć 100% pewność należy wykonać test beta HCG we krwi.

Objawy mogące sugerować ciążę to opóźnienie krwawienia miesiączkowego, parcie na pęcherz moczowy, powiększają się piersi, czasami dyskomfort w podbrzuszu, jednak są to objawy bardzo niecharakterystyczne.

Myślę, że w Pani przypadku najlepszym wyjściem będzie powtórzenie testu ciążowego w terminie około 2 tygodni po ewentualnym zapłodnieniu. Należy pamiętać, że stres (choćby z powodu obaw o niechcianą ciążę) może opóźnić wystąpienie miesiączki.
Jeżeli cykle nadal będą u Pani nieregularne należy skonsultować się z ginekologiem, który zleci odpowiednią diagnostykę i ewentualne leczenie.

Pozdrawiam serdecznie!