Boję się kontaktów z rówieśnikami

Dzień dobry. Mam 15 lat. Izoluję się od grupy, boję się ich, jestem pewna, że zaraz mnie obgadają, wyśmieją, nawymyślają i upokorzą. Jestem słaba psychicznie i często miewam przygnębiający nastrój. Problemy bliskich biorę na siebie, obwiniam się za rzeczy, które nie mają ze mną nic wspólnego. Czasami nie widzę dla siebie przyszłości. Mam negatywne spojrzenie na siebie. Nie potrafię dostrzec w sobie żadnych pozytywnych cech. Boję się, kiedy ludzie patrzą mi w oczy (próbuję unikać ich wzroku). Ludzie z klasy (nie nazwałabym ich koleżankami) często zachowują się jakby czekali na moją wpadkę, nieodpowiednie słowo albo jakiś nieprzemyślany gest. Nie wiem, co robić. Czasami myślę o samobójstwie, lecz zawsze sobie powtarzam, że mam coś do zrobienia, że udowodnię, jak potrafię być silna (mam też marzenie, które trzyma mnie przy życiu w tych chwilach). Z góry dziękuję za pomoc (nie przyjmuję żadnych leków, nie robiłam badań, moi rodzice nic nie wiedzą). Ali

Witaj Ali!

Na podstawie Twojego listu można podejrzewać, iż Twoje problemy wypływają z lęku przed oceną ze strony koleżanek i kolegów. Taki lęk jest charakterystyczny dla fobii społecznej, którą leczy się za pomocą psychoterapii. Z kolei izolowanie się od środowiska może powodować obniżenie samopoczucia, z czego w dalszej kolejności może rozwinąć się depresja. Dlatego sugerowałabym, abyś opowiedziała rodzicom o swoim problemie i poprosiła, aby zapisali Cię na wizytę do psychoterapeuty, najlepiej poznaczo-behawioralnego. Możesz udać się do prywatnego gabinetu lub do Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Mlodzieży. W obu przypadkach nie jest wymagane żadne skierowanie.

Proszę, nie lekceważ swojego problemu, ponieważ im dłużej będziesz zwlekać z podjęciem leczenia, tym bardziej objawy będą się nasilać i w coraz większym stopniu utrudniać Twoje codzienne funkcjonowanie. Pamiętaj też, że myśli samobójcze są bardzo niebezpiecznym objawem, dlatego proszę, porozmawiaj jak najszybciej z rodzicami i umów się na wizytę u specjalisty w możliwie jak najszybszym terminie.

Pozdrawiam.