Boję się, że przytyję

Proszę o pomoc!!! Mam 18 lat, 172 cm i ważę 62 kg. 3 miesiące temu ważyłam 74 kg i schudłam 12 kg. Niestety, straciłam miesiączkę. Bardzo bym chciała ją odzyskać. Panicznie boję się, że przytyję, ponieważ gdy miałam 15 lat również schudłam i straciłam miesiączkę. Odzyskałam ją, lecz przytyłam. Teraz bardzo boję się przytyć. Jeśli zacznę więcej jeść, to nie będę się mogła powstrzymać od jedzenia, ponieważ wcześniej miałam obsesję na tym punkcie. Ja nie potrafię jeść umiarkowanie. Bardzo proszę o pomoc.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Jak sama Pani napisała, umiarkowane jedzenie stanowi poważny problem. Należałoby się wobec tego przyjrzeć temu z bliska - dlaczego tak się dzieje, co jest tego przyczyną? Zaburzenia odżywiania mają ścisły związek z relacjami w domu, z konfliktami, emocjami cierpiącej na nie osoby. Podstawą wyjścia z tego zamkniętego kręgu jest psychoterapia Pani oraz najbliższych członków rodziny. Dlatego proszę pomyśleć o spotkaniu z psychologiem-psychoterapeutą.

Może warto zasięgnąć również porady u dietetyka? Wówczas mogłaby Pani dokładnie dobrać pokarmy według tego, co lubi Pani jeść. Tak, aby dieta nie była trudna w zachowaniu, a jednocześnie pozwoliła Pani zachować zdrowie oraz utrzymać prawidłową masę ciała.

Serdecznie pozdrawiam!