Ból brzucha i brązowa wydzielina podczas stosunku

Mam 24 lata, 5 lat temu urodziłam synka i lekarz powiedział mi, że mam nadżerkę. Dwa lata temu poroniłam i miałam zabieg pod narkozą. Do tej pory nic się nie działo. Od jakiegoś czasu współżyję z mężem bez zabezpieczeń, ostatnio zaczął mi dokuczać ból brzucha mniej więcej taki jak przed okresem, a do tego wydziela mi się wydzielina brązowego koloru i to w dużych ilościach.
Czy to znaczy, że przyszedł czas na usunięcie nadżerki? Czy też może to być coś bardzo poważnego?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Nadżerka szyjki macicy zazwyczaj nie wywołuje objawów lub powoduje jedynie zwiększenie ilości wydzielanego śluzu szyjkowego oraz krwawienia/plamienia kontaktowe (np. po stosunku). W pierwszej kolejności, radziłabym wykonanie testu ciążowego. Bóle w podbrzuszu o charakterze podobnym do miesiączkowych są częste we wczesnym okresie ciąży. Brązowe plamienia również, choć jeśli są obfite to mogą wzbudzać niepokój. Jeśli wykluczy Pani ciążę, to należy brać również pod uwagę możliwość powstania torbieli w jajniku, a w dalszej kolejności endometriozę. Konieczne będzie dokładne badanie przez lekarza ginekologa, aby to ocenić.
Pozdrawiam serdecznie!