Ból brzucha i krzyża podczas stosowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pewien problem. Mam 33 lata i dwoje dzieci (4 lata i 11 miesięcy). Po zaprzestaniu karmienia zaczęłam stosować dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne M*** - 7 miesięcy temu. 1,5 miesiąca temu spóźniłam się z tabletką 10 godzin i dwa dni później miałam stosunek jednak nie zakończony wytryskiem. Po 3 dniach zaczęłam odczuwać tak jakby bóle owulacyjne oraz miałam taki podobny śluz jak podczas jajeczkowania. Potem bolało mnie już cały czas to brzuch, to plecy, krzyże. Bardzo przestraszyłam się, że mogłam zajść w ciążę więc tabletki brałam jeszcze przez osiem dni, a potem odstawiłam. Po pięciu dniach dostałam krwawienia z odstawienia (dość obfitego), a po jego zakończeniu poszłam do dobrego ginekologa, który dysponuje bardzo nowoczesnym sprzętem (to było jakieś dwa i pół tygodnia od współżycia) - lekarz jeszcze przed badaniem stwierdził małą możliwość ciąży ze względu na fakt, że nie minęło więcej niż 12 godzin, w związku z czym skuteczność tabletek powinna być zachowana. Zbadał mnie a potem zrobił dokładne USG dopochwowe i wykluczył ciążę, gdyż grubość endometrium była 1,5 milimetra, więc uznał że to niemożliwe i nic więcej tam nie widzi. Kazał mi w dalszym ciągu zażywać tabletki.

Ja jednak swoje dolegliwości mam do tej pory i zaprzestałam zażywać tabletek. Oczywiście od tego czasu nie współżyłam. Dziś mija 30 dni od krwawienia z odstawienia, a okresu nie ma (tego prawdziwego), boję się że jestem w ciąży. Nie chcę robić testu ciążowego, bo mam do nich uraz - raz przeżyłam szok, bo wykazał, że jestem w ciąży, a w niej nie byłam. Proszę mi powiedzieć czy rzeczywiście lekarz miał rację i przy takim endo ciąża jest niemożliwa, ale skoro tak, to czego ciągle bolą mnie plecy, krzyże i dół brzucha, no i nie mam jeszcze prawdziwego okresu? Jakie mogą być inne możliwe przyczyny? Dodam, że dwa razy miałam już ciążę urojoną, ale teraz naprawdę odczuwam te wszystkie nieprzyjemne dolegliwości i jeszcze ten brak okresu. Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Brak miesiączki wynika najpewniej z tego, że Pani organizm potrzebuje nieco czasu, by odzyskać równowagę hormonalną. Bardzo często pierwszych kilka cykli po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej jest nieregularne. Rzeczywiście, skuteczność tabletek nie powinna zostać zachwiana przez 10-godzinne opóźnienie a cienkie endometrium wydaje się potwierdzać, że nie mogła Pani zajść w ciążę. Powinna Pani jednak wykonać test ciążowy, by mieć całkowitą pewność. Testy dają czasem, we wczesnej ciąży, wynik fałszywie negatywny, natomiast wynik fałszywie pozytywny jest skrajnie nieprawdopodobny, jeśli nie przyjmuje się preparatów hormonalnych zawierających gonadotropinę kosmówkową. Może Pani wykonać test z krwi, który jest pewniejszy (badanie stężenia betaHCG we krwi).

Pani dolegliwości mogą wynikać ze zbliżania się miesiączki lub np. z zapalenia przydatków (jajowodów i jajników). To ostatnie jest prawdopodobne, jeśli ma Pani również gorączkę i złe samopoczucie. Powinna Pani niezwłocznie, po wykluczeniu ciąży, udać się ponownie do ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!