Ból brzucha i lęk przed szkołą u 9-latka

Witam. Mój 9 letni syn opuścił już 7 dni szkoły, na początku przyczynami były bóle brzucha teraz tłumaczy że boi się iść do szkoły. Z domu wychodzi w dobrym nastroju ale gdy dochodzi do szkoły zaczyna się tak denerwować że nie jest w stanie wejść do budynku, płacze i ucieka. Dziś tłumaczył że boi się iść do szkoły bo kolega ze starszej klasy go przezywa. Dziś zamierzam iść do wychowawcy i porozmawiać, mam pytanie czy powinnam się zgłosić z synem do specjalisty. Pozdrawiam.

Witam serdecznie,

najważniejsze jest ustalenie przyczyny lęku chłopca przed szkołą, aby możliwa była pomoc. Proszę spróbować zlokalizować źródło problemu podczas spokojnej rozmowy z chłopcem. Jeśli bezpośrednia rozmowa jest dla dziecka zbyt obciążająca, należy spróbować rozmowy o rzeczach przyjemnych związanych ze szkołą. Pytać o panią, o kolegów i obserwować reakcję chłopca. Proszę porozmawiać również z wychowawczynią, powiedzieć o problemie, zorientować się jak syn funkcjonuje w klasie.
W szkole na pewno jest zatrudniony pedagog, do którego warto zwrócić się o pomoc.

Pozdrawiam,
Marlena Kwiatkowska

Tak, nie powinna Pani zwlekać.Wskazana terapia poznawczo-behawioralna.Dziecko samo sobie nie poradzi ze wzrastającymi u niego lękami.

Tak. Powinniście zgłosić się do psychologa dziecięcego i jak najszybciej przepracować ten problem. Nie chodzenie do szkoły jedynie będzie trudnosci wzmagać, gdyż jest zachowaniem ucieczkowym które daje synowi ulgę ("nie muszę iść do szkoły = nie ma się czego bać= jest ok" vs. "pójdę do szkoły=lęk=przezywanie=chęc ucieczki"). Im więcej dni poza szkołą, tym wyhamowanie lęku będzie trudniejsze. Pozdrawiam.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Jeżeli taki stan będzie się utrzymywał to wizyta u psychologa nie zaszkodzi. Teraz najważniejsza jest pomoc w szkole. Rozmowa z wychowawcą i pedagogiem oraz podjęcie wspólnie takich działań by pomoc dziecku.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu