Ból brzucha i obfite krwawienie podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych

Witam! W chwili obecnej jestem przy 19 tabletce trzeciego opakowania tabletek antykoncepcyjnych Daylette. Podczas brania pierwszego opakowania praktycznie nie było dnia bez plamień, plamienia ustąpiły podczas ostatnich czterech tabletek. Zaczynając drugie opakowanie wszystko było dobrze żadnych plamień, aż 22 brania tabletek dnia pojawiło się plamienie przypominające miesiączkowe krwawienie, trwało 2 dni. Biorąc 3 opakowanie również nie działo sie nic niepokojącego, jednak teraz 19 dnia przyjmowania tabletek strasznie boli mnie brzuch i pojawiło się dość obfite krwawienie. Czy jest to coś niepokojącego, czy jest co normalne przy pierwszych opakowaniach leku?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Przy pierwszych opakowaniach tabletek antykoncepcyjnych dochodzi często do plamień, które zazwyczaj z czasem, podczas przyjmowania kolejnych opakowań stają się coraz mniej intensywne i w końcu ustają. Proszę też pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne zaburzają naturalną równowagę hormonalną i w tym sensie takie krwawienia nie są normalne, gdyż są wywołane sztucznie, przez tabletki. Nie świadczą więc one najprawdopodobniej o zaburzeniu czy chorobie u Pani, a o takim działaniu tabletek. Jeśli krwawienia te nie przejdą w kolejnym miesiącu, proszę się udać do swojego ginekologa, który wykluczy niehormonalne przyczyny krwawień w badaniu ginekologicznym i ewentualnie rozważy zmianę specyfiku na inny. Pozdrawiam serdecznie!