Ból brzucha i odruchy wymiotne przed wyjściem do szkoły u 7-latka

Witam,mój syn ma 7 lat od 2 tygodni codziennie rano przed pójściem do szkoły boli go brzuch i ma odruchy wymiotne.Do tej pory nie było problemu żadnego ,chodził do przedszkola i zerówki .Nie wiem co się dzieje ?

Witam Panią,
w tego typu sytuacjach zawsze należy najpierw zbadać przyczynę medyczną. W tym celu warto wybrac się do pediatry.
Natomiast w przypadku, gdyby takowa przyczyna została wykluczona podejrzewałabym, że jest to reakcja emocjonalna syna na jakieś stresujące wydarzenie, najpewniej zaistniałe w szkole, skoro reakcje somatyczne pojawiają sie właśnie przed pójściem do niej. Różne wydarzenia powodują stres u dzieci, czasem jest to lęk prze którymś nauczycielem, innym razem kłopoty w grupie rówieśniczej lub problemy w nauce. Mozna porozmawiać z wychowawcą, żeby zwrócił uwagę na zachowanie syna w szkole. Warto też poświęcić mu teraz dużo uwagi, powiedzieć o tym, że zauważyła Pani, co się ostatnio z nim dzieje, podkreślić, że się Pani martwi i podejrzewa, że wydarzyło się dla niego coś trudnego. Zapewniła go, że może na Panią liczyć, jesli zechce. Ja bym poczekała cierpliwie aż syn sie otworzy i nakieruje Panią na przyczynę swoich objawów.

Mgr Agnieszka Jagielak

Witam,

opisana sytuacja może sugerować zaburzenia na tle nerwowym.Być może w szkole dzieje się coś, co dziecku nie odpowiada i wywołuje u niego obronną reakcję organizmu. Proszę dokładnie przyjrzeć się sytuacji szkolnej dziecka, podjąć próbę rozmowy oraz, jeśli to możliwe, umówić syna na wizytę u psychologa.

Pozdrawiam!