Ból brzucha - jakie badania?

Witam, moje 8-letnie dziecko miewa skurczowe bóle brzuszka z prawej strony pępka lub/i na dole. Przebywaliśmy w szpitalu - morfologia, mocz i usg brzucha nie wykazały zupełnie nic (wyrostek wykluczony). Gastrofiberoskopia wykazała nadmiar kwasów żołądkowych (ale wcześniej od 3 dni nie jadł nic). Wyszliśmy z diagnozą - zapalenie żołądka i dwunastnicy, dostając P****** (inhibitor pompy protonowej). Skurcze te występują nadal i są dość mocne, pojawiają się nagle i ustępują, nie zaobserwowałam, by były w jakiś szczególnych momentach. Proszę o pomoc, gdzie jeszcze mogłabym się udać i jakie badania wykonać? W tym względzie jestem zupełnie zielona, a dziecko nadal brzuszek boli.

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Bóle brzucha niestety mają to do siebie, że ciężko je diagnozować. Na pewno rozpoznanie zapalenia żołądka i dwunastnicy postawione podczas ostatniego pobytu w szpitalu było prawidłowe i jest podstawą do zastosowanego leczenia. Skoro objawy nadal występują mimo leczenia, być może przyczyna jest inna i konieczne jest pogłębienie diagnostyki. W tym celu proponowałbym wykonanie następujących badań: badania kału: posiew, krew utajona, pasożyty, badania w kierunku jersiniozy i campylobacteriozy. Proponowałbym również powtórne badanie ultrasonograficzne z oceną węzłów chłonnych jamy brzusznej.

Są to pierwsze badania jakie należy wykonać. Jeśli one nie przyniosą rozwiązania problemu, należy pogłębić diagnostykę o bardziej szczegółową – w tym celu niestety należałoby się powtórnie położyć do szpitala na oddział gastroenterologii dziecięcej.

Pragnę podkreślić, że najczęstszą przyczyną bólu brzucha u dzieci są tzw. bóle czynnościowe, czyli nie związane z żadną organiczną (czyli wykrywalną dostępnymi badaniami) przyczyną. Najczęściej są to bóle o podłożu psychogennym. Warto sobie zadać pytanie, czy syn nie ma w ostatnim czasie jakichś traumatycznych doświadczeń, np. problemy w szkole, z rówieśnikami i inne. Tak czy inaczej problemu tego nie można bagatelizować.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.