Ból brzucha u 26-latki

Witam, mam 26 lat. dnia 06.12. zaczęłam odczuwać ból w lewym nadbrzuszu. Tego samego dnia byłam u lekarza pierwszego kontaktu gdzie stwierdzono zapalenie oskrzeli. Brzuch zbadano palpacyjnie i wykluczono jakieś większe dolegliwości. Dzień później ten ból się nasilił, więc zgłosiłam się na SOR. podano mi kroplówki, zrobiono USG, RTG klatki (czyste) i badania krwi. Miałam podwyższoną amylazę w surowicy do 180. na usg było 'coś' w pęcherzyku zółciowym. to coś diagnozują mi od kliku lat jako polipy, na każdym wychodziło inaczej. a to 1 - 3mm , a to 2 - 3mm i 3,5mm potem znowu jeden 2mm. Amylazy w moczu mi nie zbadali przez miesiączkę. po kroplówkach wyszłam do domu. zapisano mi nospe, olfen (ze względu na możliwość bólu przez przepukliny w odcinku lędźwiowym) oraz controloc oraz zalecili dietę lekkostrawną. w poniedziałek 10.12. powtórzyłam badania krwi i moczu. we wtorek odbierając badania ból całkowicie ustąpił. wynik wykazał w krwi amylazę 223 w moczu 1129... zgłosiłam się ponownie na SOR gdzie przyjęli mnie na oddział podając duże ilości kroplówek i stosując głodówkę. Całkowicie mnie już nie bolało. Dodam, że dużo trenuję i mam dopasowaną dietę do niedoczynności tarczycy oraz nietolerancji laktozy. wysokowęglowodanowa i niskotłuszczowa. alkohol spożywałam w weekend przed tj. 1.12.-2.12. w szpitalu w karcie zapisali mi ostre zapalenie trzustki. poparte tezą błędu dietetycznego, ale gdy wytłumaczyłam jak się odżywiam to wyparli ten argument. USG wykonali mi 11.12. gdzie nic nie było z trzustką oraz woreczek był czysty. Powiększona była prawa nerka. w wynikach amylaza spadła do 140 w surowicy oraz do 260 w moczu. zostałam wypisana do domu 14.12. powtarzając badania 17.12 w sur. było 90 w moczu 560. mam przyjmować kreon 3x dziennie 25000 dawkę. Ma ktoś jakiś pomysł co to się działo? jakąś przyczynę? co dalej robić? nic mi nie wyjaśniono i nie doradzono. czy gdzieś dalej się udać, czy zrobić jakieś badania? jak dalej 'żyć', aby to się nie powtórzyło? lekarka pierwszego kontaktu po przeanalizowaniu całej mojej diety i życia powiedziała że nie ma pomysłu co mogło spowodować u mnie takie wyniki.... byłabym wdzięczna za każdą cenną poradę!!! serdecznie pozdrawiam

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Wyniki wskazują iż rzeczywiście było to ostre zapalenie trzustki na tle alkoholu oraz błędy dietetycznego [są to najczęstsze przyczyny w populacji]/ Aby uniknąć tego w przyszłości należy powstrzymać się od spożywania alkoholu oraz nie spożywać potraw z dużą ilością tłuszczu. Pozdrawiam.